Odpowiednio dobrane perfumy są jak ubranie na wymiar – mogą doskonale podkreślić nasz look! Jednak aby zapach był w pełni wyczuwalny i trwały, nie wystarczy jedynie się nim spryskać. Istnieją pewne sposoby, które pozwolą wzmocnić projekcję perfum. Jesteście ciekawi co zrobić, aby wydobyć z nich cały potencjał? Zapraszamy do lektury artykułu!
Różnice między perfumami
Zacznijmy od podstaw! Choć przyjęło się określać wszelkie zapachy mianem perfum, to tak naprawdę nie każdy z nich może być w ten sposób określany. W końcu istnieje między nimi wiele różnic, które wynikają głównie ze składu. Jakie typy wyróżniamy?
- Perfumy zawierają od 15 do 40% olejków zapachowych,
- wody perfumowane (EDP, Eau de Parfum) zawierają od 8 do 15% olejków zapachowych,
- wody toaletowe (EDT, Eau de Toilette) zawierają od 5 do 10% olejków zapachowych,
- wody kolońskie (EDC, Eau de Cologne) zawierają od 3 do 5% olejków zapachowych,
- mgiełki zapachowe (EDS, Eau de Solide) zawierają od 1 do 3% olejków.
Największą trwałość gwarantują perfumy, wody perfumowane oraz toaletowe. Pozostałe zapachy mogą służyć do odświeżenia w ciągu dnia, jednak nie utrzymują się zbyt długo na skórze.
Piramida zapachowa
Warto wiedzieć, że zapachy posiadają strukturę, na którą składają się trzy główne nuty – głowy, serca oraz bazy. Tworzą one tzw. piramidę zapachową, charakteryzującą sposób, w jaki perfumy będą ewoluowały na skórze po ich aplikacji. Nuty głowy to pierwsze zapachy, które wyczuwamy od razu po rozpyleniu perfum. Kolejno zaczynają uwalniać się nuty serca – te definiują główny charakter zapachu. Akordy bazy ujawniają się jako ostatnie i odpowiedzialne są za trwałość zapachu na skórze – z tego względu często są to intensywne składniki, np. drzewo sandałowe, wanilia, paczula, piżmo czy tuberoza. Piramida pozwala na zrozumienie, jak dany zapach będzie rozwijał się na skórze, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt nam się spodoba, warto poszukać informacji na temat kompozycji. Pozwoli to dopasować zapach do własnych preferencji.
Ile psiknięć wystarczy?
Znając podział na koncentrację zapachów, łatwiej określić ilość, której będziemy używać – analogicznie im wyższe stężenie akordów, tym produkt jest bardziej intensywny. Z tego względu przy ciężkich i długotrwałych perfumach wystarczy mniej psiknięć. Warto zastanowić się także, w jakich okolicznościach będziemy używać danego zapachu. Do pracy czy szkoły lepiej zdecydować się na lekki, delikatny, w liczbie kilku psiknięć, aby nie przytłoczyć otoczenia. W końcu najważniejsza zasada aplikacji sugeruje, iż warto używać perfum z umiarem, szczególnie jeśli są to nasze ulubione zapachy. Korzystając z nich regularnie, możemy się przyzwyczaić i nie czuć ich intensywności, którą już z pewnością poczują osoby z otoczenia. Oczywiście na wieczorne wyjście czy specjalną okazję można pozwolić sobie na więcej psiknięć, a także zdecydować na perfumy o wyraźniejszych nutach.
W jakich miejscach aplikować perfumy?
Perfumy aplikujemy w punktach pomiaru tętna. Ciepło wydzielane przez te obszary może wpłynąć na intensywność zapachu i sprawić, że będzie on bardziej wyczuwalny przez otoczenie. Wspomnianymi punktami pomiaru tętna są zazwyczaj miejsca, gdzie tętnice znajdują się bliżej powierzchni skóry → takie jak nadgarstki, szyja, okolice za uszami, na wewnętrznej stronie łokci czy na klatce piersiowej. Aplikacja płynu na tych obszarach pozwala na wydobycie pełni aromatu i lepszą projekcję zapachu przez cały dzień. Ponadto podczas ruchu czy aktywności fizycznej zapach wciąż będzie się uwalniać. Z tego względu przyjęło się również, że osoby, którym jest zawsze ciepło, pachną intensywniej. Te, którym jest zimno, mogą nie czuć trwałości kompozycji – wszystko przez różnice w krążeniu krwi. O czym jeszcze pamiętać?
- O aplikacji zapachu na czystą skórę. Stosowanie go na brudne czy przepocone ciało może skutkować efektem odwrotnym do oczekiwanego. Maskowanie nieprzyjemnego zapachu sprawi tylko, że zmarnujemy produkt – taki zabieg może wręcz odstraszać.
- Należy także wiedzieć, że po spryskaniu ciała perfumami nie pocieramy aplikowanych miejsc. W ten sposób zwiększamy ryzyko spowodowania uczulenia czy podrażnienie (skóra we wskazanych miejscach jest delikatna), poza tym przecieranie nałożonych perfum zmniejsza ich skuteczność działania.
Warto zaznaczyć, że zapachem powinno spryskać się na około pół godziny przed wyjściem – jest on wtedy najintensywniejszy, gdyż projektują kolejne nuty z piramidy.
Perfumy na ubraniach – czy to dobry pomysł?
Aplikowanie perfum na ubrania jest praktyką, która może wydawać się kusząca, ale w rzeczywistości nie jest zbyt skuteczna. Można znaleźć wiele źródeł wskazujących, że najlepiej użyć ich na odległość i wejść w chmurę zapachową. Jednak warto pamiętać, że skóra ma unikalne pH (z tego względu jeden zapach może pachnieć inaczej na różnych osobach), a ubrania nie. Perfumy nierzadko zawierają także olejki eteryczne oraz inne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić tkaniny, szczególnie jasne lub delikatne – takie plamy będą trudne do usunięcia, czasem wręcz niemożliwe. Dodatkowo zapach perfum na ubraniach, który nie został usunięty, przy nakładaniu kolejnych warstw może nie projektować się tak, jak powinien, a kolejne warstwy stworzą niepożądane kombinacje. Dlatego też, choć perfumowanie ubrań może być kuszące, warto ograniczyć się do aplikowania zapachu na skórę, gdzie może one ukazać nam cały swój potencjał.
Perfumy na włosach
Aplikowanie produktów na włosy może być atrakcyjną alternatywą dla osób poszukujących subtelnego rodzaju zapachu. W końcu włosy mają zdolność absorbowania i utrzymywania go, co może sprawić, że zapach perfum będzie wyczuwalny przy każdym poruszeniu się kosmyków. Jednak należy pamiętać, że wiele kompozycji zawiera alkohol lub inne składniki, które z kolei mogą wysuszać włosy. Dlatego jeśli decydujemy się na aplikację perfum w taki sposób, warto unikać stosowania ich regularnie i w dużej ilości.
Jak przedłużyć trwałość zapachów?
Niewiele osób o tym wie, ale istnieją pewne sposoby mające wpływ na intensywność koncentratów. Jakie kroki mogą nam w tym pomóc?
- Aplikujemy perfumy na czystą i nawilżoną skórę. Najlepiej popsikać się zapachem od razu po pielęgnacji – po kąpieli, a także nasmarowaniu się balsamem bądź olejkiem.
- Dobrym sposobem na utrwalenie zapachu jest także posmarowanie niewielkiego fragmentu ciała wazeliną i spryskanie tego obszaru perfumami.
- Niektóre marki oferują tak zwane linie produktów uzupełniających – perfumowane mydła, balsamy czy pachnące mgiełki pozwolą utrzymać dany zapach na dłużej.
- Typ skóry, który produkuje większą ilość sebum, może pomóc w zatrzymywaniu zapachu na dłużej. Skóra tłusta lub mieszana charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum, a to z kolei może zatrzymywać molekuły zapachowe. Dzięki temu zapach utrzymuje się dłużej niż na skórze suchej.
- Perfumy się skończyły? Warto zostawić pustą butelkę w szafie! Zapach, który pozostał na ściankach flakonu, będzie uwalniał się i osiadał między naszymi ubraniami, dzięki czemu wzmocni efekt.
Najtrwalsze zapachy
Stosując przedstawione wyżej wskazówki, z pewnością będziemy pozostawiać za sobą tzw. ogon. Jednak istnieją pewne prefumy, który przeszły do mainstreamu dzięki swojej intensywności. Zwykło nazywać się je killerami. Jeśli więc poszukujemy czegoś kobiecego, o wyraźnych i głębokich nutach, warto sięgnąć po:
- Angel Thierry Mugler – zamiennik z pewnością zaskoczy niejedną osobę. To zdecydowanie pozycja dla kobiet odważnych, lubiących zwracać na siebie uwagę. Nie jest to jednak zapach dla wszystkich, najlepiej zacząć od odlewki i kilku testów.
- Crystal Noir Versace – to niezwykle trwała propozycja. Zapach ten łączy w sobie delikatność i orientalne nuty, dzięki czemu jest tak często proponowaną opcją.
- Good Girl Carolina Herrera – choć jest to powszechnie znana pozycja, nie da się odmówić jej trwałości. Perfumy te pasować będą na wiele okazji, a ponadto każdy je polubi. Nie jest to mieszanka, która może drażnić otoczenie.
A na co mogą zdecydować się mężczyźni?
- Fahrenheit Dior – zamiennik idealnie nada się zarówno na co dzień, jak i na wieczorne wyjścia. Jest to jedna z pozycji, która oprócz pięknego zapachu gwarantuje długotrwałą projekcję.
- Acqua di Gio Giorgio Armani – świeży, cytrusowy, elegancki zapach o niesamowitej trwałości. Sprawdzi się na każdą okazję i z pewnością nie pozostanie niezauważony.
Opium pour Homme - Yves Saint Laurent – orientalno-kwiatowe połączenie gwarantuje, że zapach ten jest jedną z ciekawszych pozycji. Efemeryczność nut początkowych sprawia ponadto, że perfumy Opium pour Homme często określa się jako unisex. Poprzez to będą znakomite dla każdego, także dla pań.
Przedłużenie trwałości zapachu jest możliwe poprzez kilka prostych praktyk – stosując się do nich, możemy mieć pewność, że zapach będzie pozostawiał za nami ten tak pożądany ogon. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie skóry oraz świadome stosowanie produktów – nawilżona skóra, aplikacja w obszarach pulsu oraz warstwowanie zapachów mogą znacznie zwiększyć ich trwałość. Dzięki odpowiednim praktykom możemy cieszyć się ulubionymi zapachami dłużej. Może czas spróbować?